Dr. Joseph Teman

Discover The Beautiful You

ניתוח מוז (מוס מוהז MOHS): קצת על טכניקה, קוסמטיקה והתוויות

יום שישי 25 דצמבר 2009


אין כל צל של ספק נכון להיום כי ניתוח מוז יש לו התוויה כמעט מוחלטת כאשר מדובר בגידולים ממאירים באיזור ראש צוואר. הרחבתי בנושא חשוב זה במספר מאמרים קודמים המופיעים בפורומים שונים. המטרה ברורה. איזור הפנים בנוי מתת – יחידות אנטומיות-אסטטיות כגון עפעפיים אוזניים, אף ושפה וכאשר צומח בו גידול ממאיר, יש לכרות את הגידול קודם כל בשלמות ובנוסף לא לפגוע ברקמה בריאה.לפעמים מילימטר נוסף של כריתה מיותרת הוא המבדיל בין עוות ותוצאה קוסמטית טובה.

 יש גם לדעת של כל כריתה של רקמה מייצרת דפקט, חוסר בעור ולעיתים גם מתחתיו אשר דורש סגירה למרות שיש אלו הטוענים שלא בצדק כי ניתן להשאיר גם חור בפנים וזה יסגר כבר מעצמו בעזרת השם. ולכן ניתוח מוז אשר מקנה בממוצע כ-98 אחוז של ריפוי מלא וללא הישנות הגידול בתום 5 שנים מומלץ מאד כאשר קיימת התוויה נכונה אותה צריך מנתח העוסק בנושא זה להגדיר לעצמו ביושר ובהגינות. ניתוח מוז מחייב הכשרה מוכחת הן בצד הניתוחי והשיחזורי עליו אמונים מנתחים פלסטיים בעלי הכשרה מלאה ונסיון מוכח באיבחון כל גידול אשר יימצא בבדיקה במיקרוסקופ.אך עליה וקוץ בה. מנתח פלסטי איננו מומחה בפתולוגיה, למעט באם עשה התמחות מלאה בה במשך 4 שנים. אותו ארגומנט תקף לגבי רופאי העור העוסקים בניתוחי מוז. ולכן, טענתי ודעתי התחזקה יותר במהלך השנים, שניתוח מוז חייב להתבצע בצוות, כאשר שיתוף פעולה בין מנתח פלסטי ופתולוג מומחה הוא הדוק. תפקידו של המנתח הפלסטי מעבר לכריתה מקצועית של הגידול, היא לסיים את הניתוח באמצעות שיחזור אופטימלי הן באספקט הקוסמטי והן באספקט התפקודי. ולמה הכוונה? שהעפעפיים ייסגרו ויפתחו, שניתן יהיה לסגור את הפה ותהיה האפשרות לאכול ולשתות ללא בריחה של נוזלים מהפה. שהאף ישאר במבנה אנטומי ותפקודי אופטימלי והרשימה עוד רחבה.

ניתוח מוז מסתיים בשיחזור בשלוש דרכים עקריות. תפירה ישירה, מתלה מקומי מסובב בדרך זו או אחרת או השתלת עור. כאשר ניתן לסגור את הדפקט אשר נוצר, על ידי תפירה ישירה, זה יקנה את התוצאה הקוסמטית הטובה ביותר ולפי סדר יורד שאר השיטות. לדעתי השתלת עור היא אופציה בעדיפות הכי נמוכה למעט שני מקרים עקריים:

1. מהאספקט האונקולוגי. המנתח למרות שביצע ניתוח מוז מוצלח מאד יש לו מעט ספקות שמא הגידול עלול להופיע שוב בעתיד ולכן יעדיף כי הכיסוי יהיה דק וניתן יהיה לעקוב בקלות יתר לאחר חזרה של הגידול..

2. כאשר מבחינה טכנית לא ניתן לבצע תפירה ראשונית ואין אפשרות לבצע מתלה (לסובב רקמה בסמיכות) לצורך שיחזור. 

קיימת חשיבות עליונה לשחזר בצורה נכונה דפקטים אשר נוצרים באיזורים משוערים ובגבולות השער כגון פאות, גבות וגם קרקפת. ויש לדעת כי ההתיחסות לשני מינים צריכה להיות שונה .לדוגמא לשחזר דפקט גדול בפאה של גבר על ידי השתלת עור ייצור קרחת גדולה ובלתי מתקבלת לחלוטין.יש לתכנן מתלה מהקרקפת ולבנות את הפאה. אין שחזור אחד דומה למשנהו. כל מקרה הוא אחר ומכאן חשיבות ההכשרה והנסיון בניתוחים פלסטיים כדי לדעת איך להתמודד עם כל מקרה לא רק מהאספקט האונקולוגי אלא גם מהאספקט השחזורי. ולסיום נזכיר את המלנומה. ישנם רופאים הטוענים כי במקרה של מלנומה מומלץ לבצע ניתוח מוז. קראתי גם לאחרונה בפורטל משפטי כי גולש עם מלנומה התלונן שלא ביצעו בו ניתוח מוז ושאל באם יש עילא לתביעה. לדעתי וגם לדעת רבים אחרים העוסקים בכירורגיה אונקולוגית ובמלנומה, יש לספק שוליים רחבים של כריתה וקיים פרוטוקול ברור בענין זה. במקרים בהם מלנומה ממאירה מתגלה במקומות כגון עפעפיים או שפתיים יש כאלו שמאמצים שיטה מינימליסטית ובמצעים כריתה שלמה בשוליים צרים ונעזרים לצורך זה בשיטת מוז. זאת מהסיבה שכריתה רחבה של שוליים אשר לכאורה נקיים מגידול, יגרמו למום קוסמטי ותפקודי קשה ביותר. לכך אוכל להסכים, אך מאידך גיסא, בהתחשב באלימות המלנומה, אותם מנותחים יזדקקו למעקב צמוד עקב החשש של הישנות המחלה. זוהי דילמה לא פשוטה למנתח בהתחשב בכך שמלנומה ממאירה, בשונה מרוב גידולים סרטניים אחרים של העור, היא מחלה קטלנית.