Dr. Joseph Teman

Discover The Beautiful You

הזילות הבלתי נסבלת בכירורגיה פלסטית

יום שלישי 22 אפריל 2008


התהליך לא התחיל אתמול או שלשום. הוא קיים כבר למעלה מעשור ודרגת החומרה הולכת וגוברת. ממקצוע רציני הנוגע כמעט לכל דיסציפלינה ברפואה הפך להיות חוחא והיטלולא בקרב הציבור הישראלי. המדיה הכתובה והאלקטרונית כמעט ולא עוסקת בכירורגיה הפלסטית כמקצוע אשר מציל חיים בנפגעי כויות, אשר משחזר פגמים קשים לאחר תאונות או גידולים ממאירים, אשר נותן איכות חיים ואפשרות לאכול ולשתות לאותם עשרות רבות של תינוקות הנולדים עם חיך ושפה שסועים או גולגולות מעוותות. המנתחים הפלסטיים במדינת ישראל אינם עוסקים רק בכירורגיה פלסטית קוסמטית, שהיא חשובה מאד בפני עצמה, אלא שוקדים ימים ולילות על מנת לטפל באנשים חולים ופגועים. בעיני רוב אוכלוסית מדינת ישראל, מקצוע כירורגיה פלסטית מתקשר מייד עם ציצי, אף, סיליקון ובוטוקס וזה עוות ואנומליה בלתי נסבלת. אני מודע לכך שעיתון ימכור יותר במידה וישים בכותרת שער דוגמנית או ידוען אחר ששיפצו את אפו, אשר אחותו היא כך וכך, אחיו יש לו בסטה מצליחה במיאמי והניתוח הצליח או שהיתה קטסטרופה כירורגית. זה נמכר טוב וכך העיתון, שליום מחרת יעטפו בו דגי מלוח בשוק. מועטים בלבד יתפתו לקנות את העיתון בו כותרת שער שעליזה בוקובזה מאופקים חייה ניצלו בבית חולים סורוקה לאחר שנכוותה ורופאים טיפלו בה נאמנה במשך חודשים רבים.זה יופיע בעמוד פנים אולי. 

אך יש גם אשם ברופאים. נתבשרנו על "מסיבות בוטוקס", עם כל ההילולה מסביב. עשו זאת לצערי רופאים לצורך קידום מכירות. מי שעשה זאת, שכח שמדובר בפרוצדורה רפואית ולא במכירת סירים וצלחות.זו פגיעה קשה ברצינות המקצוע. לאט עולים גופים ציבוריים גדולים על הטרמפ הזה על מנת לקדם את מכירותיהם. בקופות חולים גדולות, שלוש הקופות הגדולות במדינת ישראל, אשר החליטו למכור משלים ולהעניק במתנה למצטרפים מחזיק מפתחות יפה, בונוס - "הנחה בניתוחים קוסמטיים". והעיתון של המדינה מפרסם כתבה ברצינות רבתי ומנתח איזו קופה תסבסד לכם ניתוח פלסטי בדיל הכי טוב. יש אוירה של קרנבל. הקופה שלי תגדיל לך ציצי בהנחה ולך הגבר כבונוס נוציא גם שערות במפשעות. רק תצטרף לתכנית ביטוח משלים של טיטניום. תתן לך הנחות מפליגות באחד המכונים הפרטיים בהנחה של 30%. הנחה של 30% מאיזה סכום? זוהי שאלת השאלות הכספית. 

והחמור מכל, יש כאן שידול לניתוחים קוסמטיים לקהל עשרות אלפי אנשים אשר מעולם לא חשבו כי זקוקים לניתוח. ויש לזכור גם ניתוח קוסמטי הוא ניתוח לכל דבר עם כל הסיכונים והסיכויים כולל תחלואה ותמותה חלילה. הנסיון למכור פוליסת ביטוח רפואי על ידי הענקת בונוס לניתוח קוסמטי, לא מחוייב מציאות, איננו מוסרי. אפשר היה לחשוב על בונוס אחר. לדוגמא לשפר על חשבון הכספים הללו את השירות הרפואי המשלים לזקוקים באמת.

ומהם אותם המכונים? שמענו עליהם רבות. על אחד מהם שמענו סיפורים מסמרי שער ונסגר. הרופאים שאמורים לנתח באותם מכונים נמצאים מאחורי הקלעים. המכון איננו מפרסם את שמם, אלא את עצמו. אין ספק שחלק מרופאים טובים, אך האם הקופות המפנות למכונים את מבוטחיהם יודעים מי הם כלל הרופאים?ונניח וידעו, הרי הרופאים שם מתחלפים. מכון הוא גוף מתווך אשר ענינו כלכלי בלבד. במידה וימצא רופא זול יותר מהקודם, לא יהסס להחליפו באחר. בדוק! ולכן יש כאן חוסר אחריות וזילות רבתי הן של המקצוע והן של קהל המבוטחים אשר הקופות מפנות למכון זה או אחר מבלי שתבדוק מי הרופא שינתח וזאת מעבר לעיקרון הפסול ביזמה זו. באם הקופות רוצות למכור פוליסות, עליהן להקדיש מחשבה נוספת על שאין להפקיר את מבוטחיהם ב"מכונים" ואין להתיחס למקצוע של הכירורגיה הפלסטית הקוסמטית כגימיק שווקי מהדרגה הנמוכה ביותר, לקידום מכירות ולעשות בנאליזציה במקצוע חשוב זה.